Nakupujte ještě za loňské ceny + doprava zdarma - Využijte poslední skladové zásoby materiálů za ceny z roku 2021 >>
Poslední šance na nákup matrací za výhodné SUPERceny + doprava zdarma >>
Přejeme krásné svátky. Od 23.12. probíhá celozávodní dovolená. Budeme tu pro Vás od 2.1.2025
Budeme se snažit, ale doručení do Vánoc již negarantujeme. Když nestihneme použijte pod stromeček tento poukaz - matrace jsou již na cestě
Všem zákazníkům a obchodním partnerům přejeme krásné Vánoce a v roce 2024 pevné zdraví a 366 klidných a spokojených nocí na našich matracích.
Není dobré brát spánek na lehkou váhu. Je pro náš život, jeho kvalitu a potažmo i délku nesmírně důležitý. Mnozí z nás ponocují kvůli sledování sportu, seriálů či zábavě s přáteli, ale pokud se z toho stává zvyk, může to mít neblahý vliv na naše zdraví. Už 1 noc bez spánku dokáže nadělat v těle paseku.
Dlouhodobé problémy se spánkem mohou být první příčinou závažných chronických onemocnění: kardiovaskulární obtíže, hormonální nerovnováha, cukrovka, vysoký krevní tlak, demence, Alzheimerova choroba aj. Dále obezita, problémy s erekcí a psychické problémy.
Vliv spánkové deprivace na život byl testován jak na psech a kočkách, kdy po 15 dnech bez spánku uhynuli na celkové vyčerpání organismu, tak na hlodavcích. Některé krysy pak bez spánku vydržely až celý měsíc. Zajímavější je, že už po několika dnech neustálé bdělosti se krysy chovaly, jako by byly ve velkém stresu, mívaly poruchy hybnosti, kožní problémy i žaludeční vředy.
Jak dlouho se dá vydržet bez spánku? Lidským rekordmanem v počtu dní bez spánku je Randy Gardner. Ten v roce 1947 jako tehdy 16letý student podstoupil experiment se spánkovou deprivací. Vydržel 11 dní a 24 minut bez spánku. Po celou dobu byl sledován dvěma lékaři a dva další studenti se starali o to, aby zůstal v bdělém stavu.
Už po první noci bez spánku začal Randy pociťovat ztrátu soustředění, po další noci v bdělém stavu byl náladový a slovně napadal své spolužáky. Po čtyřech dnech a nocích se začaly objevovat první halucinace. Devátý den už měl Randy problém dát slova do vět, zapomínal dokončit větu, trpěl rozmazaným viděním, měl mimovolní tiky. Mozkové vlny měl totožné s těmi během spánku, takže jeho mozek vlastně spal.
Ačkoliv to zní děsivě, všechny tyto symptomy zmizely s prvním spánkem. Následně se k Randymu přidali i další rekordmani v hodinách bez spánku, ale Guinessova kniha rekordů z etických a zdravotních důvodů tuto kategorii zrušila. Několik lidí totiž při těchto „rekordech“ přišlo o život. Proto vám raději nedoporučujeme, abyste testovali na vlastní kůži, jak dlouho člověk vydrží nespat. Riziko je příliš vysoké.
Faktem je, že jedna probdělá noc zdravému organismu nijak neublíží. I tak bývá následující den obtížný. Podle vědců se po 24 hodinách bez spánku nacházíme v takovém stavu, jako bychom měli v krvi 0,10 promile, tedy v lehké opilosti. Pokud chceme organismus po takové probdělé noci probrat a oživit, doporučuje se vystavit ho velkým dávkám slunečního svitu.
„Přírodní světlo resetuje naše tělesné hodiny a pomáhá tím lépe fungovat po celý den,“ říká doktorka Joyce Walslebenová, newyorská psycholožka a spoluautorka knihy A Woman’s Guide to Sleep. Podle ní i slabé světlo, když je venku zataženo, je mnohem účinnější než jakákoliv žárovka.
Po 24 hodinách bez spánku se cítíme vyčerpaní, unavení, bez energie, máme proto tendenci sáhnout po něčem sladkém. Nejenže je to krátkodobé řešení, protože takto navýšená hladina krevního cukru zase rychle klesne, ale navíc naše tělo přijme mnohem více energie, než potřebuje. To je také důvod, proč chroničtí „nespáči“ často trpí obezitou a cukrovkou.
Jednou za čas se to podaří téměř všem, ať už jste probděli noc úmyslně, či neúmyslně, víte, jak se dá přežít noc bez spánku? Nezapomínejte v průběhu dne pít vodu, protože nedostatek spánku může způsobit dehydrataci. Dávejte přednost studeným nápojům, třeba si do nich dejte i pár kostek ledu, má to osvěžující účinek na váš ospalý organismus.
Pokud máte možnost si odpoledne na chvíli zdřímnout, využijte toho, v opačném případě pak doktor Matthew Edlund, autor knihy The Power of Rest, doporučuje aktivní odpočinek „paradoxní relaxace“. Ta se dá praktikovat i vsedě na kancelářské židli. Trik je v tom, že se postupně soustředíte na jednu skupinu svalů ve svém těle alespoň patnáct vteřin a takto postupujete celým tělem. Podle doktora Edlunda se po takové „relaxaci“ budete cítit skvěle nabiti.
Odborníci dále radí, abyste večer vydrželi a odolali touze jít spát dřív, a šli spát v obvyklou dobu. Lidská těla mají totiž přirozený rytmus spánku a vstávání, což byste dřívějším ulehnutím opět narušili. Mohlo by se stát, že byste se pak vzbudili zbytečně brzo nebo si narušili celý spánkový rytmus.
Zatímco po 24 hodinách dochází maximálně k narušení schopnosti se soustředit a zvýšené náladovosti, po dalších probdělých hodinách už problémy začínají narůstat. Po 36 hodinách jsou to výpadky krátkodobé paměti, třes v rukou, zhoršuje se schopnost komunikovat. Organismus vyhodnocuje situaci jako ohrožení života, čímž brání spánku. Po 42 hodinách se začíná objevovat apatie a zhoršená koordinace oko – ruka.
Celé dva dny bez spánku pak už doprovází extrémní spánková deprivace. Stále častěji se objevují až půlminutové výpadky, tzv. mikrospánky. Tělo se chová jako ve vysokém stresu, jednání je zkratkovité a nesoustředěné.
Tohle už vážně nezkoušejte. Nastává zhoršená funkce imunitního systému a vzpomínky se prolínají s realitou, člověk už není schopen rozlišit, co je co. Tělo se „vypíná“, mikrospánky se prodlužují, a dalším děsivě působícím příznakem je depersonalizace. Přesvědčení, že naše myšlenky a pocity nejsou naše. Dále se objevují různé bludy a myšlenky jsou chaotické.
Po 168 hodinách bez spánku, tedy 7 dnech, už se úplně ztrácí schopnost vnímat realitu a přestávají fungovat naše smysly.
Jak už jste četli výše, pokud se vrátíte do normálního spánkového režimu, všechny tyto příznaky zmizí a u zdravého jedince by neměly zůstat žádné trvalé důsledky několikadenního bdění. Přesto to nedoporučujeme zkoušet.
Pokud jste ještě neslyšeli o polyfázickém spánku, tak jde o střídání spánku a bdění několikrát během čtyřiadvaceti hodin. V noci například spíte jen tři hodiny a během dne si dáte tři dvacetiminutové šlofíky. Zatím není moc lidí s dlouhodobou zkušeností tohoto rozkouskovaného spaní, ale ti, co ho vyzkoušeli, si ho většinou chváli hlavně pro úsporu „prospaného“ času. Kolik hodin by měl člověk spát, závisí na více faktorech. Ale úplně beze spánku to nepůjde.
Nedostatek spánku vyvolává únavu, podrážděnost a změny nálad, narušuje schopnost se soustředit. Z dlouhodobého hlediska způsobuje i další zdravotní komplikace. Organismus se v noci regeneruje a narušení tohoto procesu má negativní dopady na všechny procesy, které se v lidském těle odehrávají. Nedostatek spánku např. naruší metabolismus i sekrece některých hormonů.
Dlouhodobá spánková deprivace je obrovským rizikem, kdy hrozí vážná chronická onemocnění jako kardiovaskulární problémy, hormonální nerovnováha, cukrovka, nadváha, demence a mnoho dalších.
Nejčastější prohřešky, které narušují usínání jsou tyto:
Není to nic nového, všichni to víme, přesto tomu často neodoláme. Televize, počítače a mobily vyzařují tzv. modré světlo, které nám narušuje usínání. Modré světlo totiž negativně působí na tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Jeho tvorba a výška hladiny ovlivňuje a určuje kvalitu spánku. Proto pokud máte problémy večer v posteli „zabrat“, vyhněte se svítícím obrazovkám.
Mnozí z nás si večer odpustí kávu, protože se bojíme, že nebudeme moc usnout. Ale pak si k jídlu dáme na zapití kolový nápoj. Ten totiž ve své příjemně sladké chuti skrývá nezanedbatelné množství kofeinu. Alkohol sice může pomoci s usnutím, ale negativně se odráží na kvalitě spánku. A tedy i pocitu odpočinutí na druhý den. To samé platí o nikotinu v cigaretách.
Zatímco procházka nebo jóga před spaním jsou pro snadné usínání velmi prospěšné, podávání sportovních výkonů ve fitness centru ho naopak narušuje. Nervový systém je pak vysoce stimulován a nedovolí nám usnout. Proto je vhodné naplánovat si takové cvičení spíše na ráno nebo časné odpoledne.
Ostrá kořeněná jídla, luštěniny, slané tyčinky a brambůrky, smažená jídla apod. To všechno konzumované večer před spaním může mít velmi negativní vliv na naši schopnost usnout. Obecně ale není vhodné jakékoliv jídlo konzumovat příliš pozdě večer nebo ve velkém množství. S plným žaludkem nebo dokonce s pocitem „přecpání se“ nejspíš nezamhouříte oko.
Trápí vás nespavost? Její příčiny mohou být různé. Asi nejčastěji to bývá stres a celkové duševní rozpoložení. Ne vždy je možné vyhnout se stresu, přesto můžeme ovlivnit, v jakém stavu uléháme do postele.
Meditace je skvělý prostředek, jak si vyčistit hlavu před spaním. Pustit negativní myšlenky a emoce. Než se dlouhé minuty bezcílně převalovat na posteli, udělejte si chvíli prostor sami pro sebe. Pusťte si relaxační hudbu a uvolněte se. Stačí pár minut a budete překvapeni, jak moc to pomůže.
Může to ale také být např. nevhodnou matrací. Pokud je vaše matrace už stará a proleželá (pozor, životnost matrace se udává 7 až 10 let) nebo jste podcenili její kvalitu, možná vám neposkytuje tolik pohodlí, kolik by si váš spánek zasloužil. Na kvalitní matraci se nevyplatí šetřit, dopřejte si např. ručně šitou matraci OCEAN DREAM, díky které bude mít veškerý komfort ke zdravému spánku.
Odborníci se shodují, že spánku může velmi napomoci to, jak je uzpůsobená místnost, ve které spíme. Ta by měla být v první řadě co nejvíc tmavá (pomůže důkladné zatemnění), tichá (rozhodně si nepomáhat ke spánku poslechem hudby nebo třeba audioknihy), ale také studená. Jednou z nejhorších věcí, které svému spánku můžete udělat, je přetopená místnost. Podle odborníků by se teplota měla ve spací místnosti pohybovat kolem 16 stupňů.
Už naše babičky používaly na podporu klidného spánku meduňku lékařskou. Ale nemusíme zůstat jen u ní, výběr je pestrý. Dalšími bylinkami, které pomáhají se spánkem jsou např. heřmánek, levandule nebo kozlík lékařský. Obrovskou výhodou bylinek je jejich krásná vůně, ale hlavně jejich uklidňující a antistresující účinky.
Každopádně, ať už bdíte dlouhé hodiny z jakéhokoliv důvodu, pokud nemusíte, tak to nepřehánějte. A hlavně si dejte dostatek času a prostoru pro důkladný spánek po takovém zásahu do vašeho biorytmu. Nejde jen o délku spánku, ale také o jeho kvalitu. K té si pomůžete důkladným zatemněním, zdravou životosprávou, vhodnou matrací a omezením modrého světla.
Nejžádanější kategorie matrací
Proč nakoupit u nás?
České matrace MPO také můžete koupit v
85 kamenných prodejnách po celé ČR