Nakupujte ještě za loňské ceny + doprava zdarma - Využijte poslední skladové zásoby materiálů za ceny z roku 2021 >>
Poslední šance na nákup matrací za výhodné SUPERceny + doprava zdarma >>
Přejeme krásné svátky. Od 23.12. probíhá celozávodní dovolená. Budeme tu pro Vás od 2.1.2025
Budeme se snažit, ale doručení do Vánoc již negarantujeme. Když nestihneme použijte pod stromeček tento poukaz - matrace jsou již na cestě
Všem zákazníkům a obchodním partnerům přejeme krásné Vánoce a v roce 2024 pevné zdraví a 366 klidných a spokojených nocí na našich matracích.
Jaký je nejlepší čaj na spaní? Léty prověřené bylinky, jako je meduňka nebo heřmánek, které pomáhají k hlubokému a kvalitnímu spánku. Bylinky nejen v čajích dokáží navodit klid a uvolnění, díky čemuž snáze usínáme a lépe spíme. Které jsou ty nejúčinnější?
Trápí vás nespavost, dlouhé noci se jen neklidně převalujete v posteli a nemůžete usnout? Příroda naštěstí nabízí spoustu voňavých řešení pomocí široké plejády bylin. Jaký čaj na spaní si vybrat, která bylinka pomůže k lepšímu spánku?
Představíme vám ty nejsilnější bylinky na spaní:
Kozlík je oblíbený pro své sedativní vlastnosti, kterými pomáhá snižovat aktivity centrálního nervového systému. Tato bylina se využívá pro navození klidu a přirozeného usínání. Vděčí za to kyselině valerenové, ta se účastní metabolismu kyseliny animomáselné, která navozuje spánek. Pro lepší spánek ho můžete užívat ve formě čajů, kapek či tinktur. Jedinou nevýhodou této byliny může být její výrazná chuť a pach, která může být pro spoustu lidí natolik nepříjemná, že je odradí od jejího užívání. Kromě spánku je kozlík lékařský účinný i na léčbu migrén, křečovitých bolestí, nadýmání a pomáhá i při přepracování.
Meduňkový čaj je jedním z tradičně užívaných čajů pro lepší spánek. Díky obsahu silic citralu a citronellolu má antimikrobiální a sedativní účinek. Je skvělý pro léčbu nespavosti, úzkosti, bolesti hlavy, a dokonce pomáhá i na podrážděný žaludek. Doporučuje se také těhotným ženám na úlevu od nevolností. Meduňkový čaj je vhodný i pro klidný spánek vašich dětí, můžete použít čerstvé lístky meduňky nebo meduňkové víno, známé jako karmelitánské kapky.
Heřmánek se dlouho používal v lékařství jako lék proti úzkosti. Z jeho květů se dělá čaj, který přináší uvolnění a zklidnění. Umí také ulevit od bolesti žaludku po těžkém jídle. Heřmánek je zdrojem antioxidantů, posiluje přirozenou obranyschopnost a má protizánětlivé účinky. Zmírňuje fyzické a psychické nepohodlí spojené s menstruačním cyklem. Patří mezi malé množství bylin, které mohou užívat i kojenci. Poskytuje jim úlevu od bolestí bříška a miminka po něm snáze usínají. Harmonizuje organismus po psychické i fyzické stránce.
Třezalka je známá jako jedno z nejlepších přírodních antidepresiv. Pití třezalkového čaje navozuje dobrou náladu, zmírňuje deprese a úzkost a zlepšuje kvalitu spánku. Je hojně využívaná i homeopaty. Z třezalkové nati se vyrábí tzv. Janův olej, který má stejné účinky jako třezalka ve formě čajů a kapek, navíc zlepšuje hojení ran, popálenin, ekzémů a jizev. Třezalka má spoustu pozitiv, ale kardiaci, těhotné a kojící ženy, děti a lidé s onemocněním ledvin a jater by se jí měli raději vyhýbat. Kromě třezalkového čaje se třezalka dá pořídit v podobě kapek, pilulek a v tekuté podobě.
Mateřidoušká je skvělá na podporu trávení, je protizánětlivá, uvolňuje dýchací cesty, přináší psychickou pohodu a uvolnění. Můžete ji užívat prostřednictvím výborných čajů nebo jako olej či tinkturu. Pomáhá i ve formě sušených květů, které si přidejte do koupele nebo si je zavěste nad postel. Koupele a zábaly s mateřídouškou zlepšují hojení drobných ran a zbavují vlasy lupů.
Levandule je známá svou intenzivní a opojnou vůní. Ta, kromě toho, že potěší vaše smysly, snižuje aktivitu centrálního nervového systému a zklidňuje mysl. Díky tomu urychluje usínání a prohlubuje spánek. Pro tyto její vlastnosti je užívali už vojáci Julia Caesara při svých válečných taženích na uklidnění nervů a k hojení ran. Levanduli si ve formě oleje můžete přidat do koupele, levandulový olej je také skvělý na masáže. Nálev z levandule má protizánětlivé účinky a zmírňuje bolesti hlavy.
Tuto bylinu s krásnými fialovými květy si oblíbili jihoameričtí indiáni, kteří objevili její schopnost zmírnit vnitřní neklid, úzkosti, strachy i poruchy spánku. Je účinná jak na nespavost, tak na problémy s usínáním a častým probouzením se. Dokáže také zmírni bolesti, např. menstruační, migrénu i abstinenční příznaky. Ulevuje od hemeroidů, astmatu, léčí různé kožní problémy. Na rozdíl od jiných bylinek má jednu obrovskou výhodu, netlumí pozornost ani soustředění. Není však vhodná pro těhotné ženy či pro lidi užívající antidepresiva.
Tato bylina, která je známá hlavně milovníkům piva, má i jiná využití. Už staří Řekové a Římané jej používali jako močopudný a krev čistící prostředek. Ve formě čajových lístků obsahuje flavonoidy se sedativními a relaxačními účinky. V šišticích chmelu jsou hořčiny lupulinu, který zklidňuje nervovou soustavu. Skvělý je v kombinaci s kozlíkem lékařským, takový čaj je velice účinný na navození hlubokého spánku. Lázně a pivovary také nabízejí chmelovou kůru a pivní lázeň, které přinášejí uvolnění a úlevu od stresu.
Šafrán je znám jako nejdražší koření světa a zároveň jako skvělé dochucovadlo rizota či paelly. Šafránový čaj je však také velmi účinný v boji s nespavostí a podrážděností.
Tyhle zázračné bylinky se také používají při výrobě matrací a do polštářů, abyste měli jejich vůni při spaní vždy u sebe. Matrace a polštáře obsahují 100% přírodní extrakty z heřmánku, levandule, aloe vera, které podpoří hloubku a kvalitu vašeho spánku. Když je zkombinujete s šálkem heřmánkového čaje před spaním, bude vám odměnou uklidňující a relaxační odpočinek.
Mléko s medem – pro mnoho lidí tato kombinace opravdu funguje a pomáhá jim snáze usnout a lépe spát.
Horká koupel – navodí příjemnou únavu, která ukolébá ke hlubokému spánku. Pro zvýšení účinku si do ní dejte pár kapek levandulového oleje a výsledek je zaručen.
CBD kapky – se běžně používají na poruchy spánku, mají totiž výrazné uklidňující účinky. Pro navození hlubokého spánku se doporučují kapky s vyšší koncentrací, ty s nižší koncentrací vás mohou naopak nabudit.
Kromě již zmiňovaných meduňky, chmele a třezalky jsou skvělými pomocníky na zklidnění pocuchaných nervů:
Známější pod jménem oregano. Obsahuje éterické oleje, díky kterým silně voní a také léčí. Čaj z dobromysle přináší duševní pohodu a uvolnění. Vyzkoušejte a uvidíte. Zalejte si dvě kávové lžičky horkou vodou, nechte cca 5 minut louhovat a můžete dosladit medem. Stejný účinek má i koupel z dobromysle. V litru horké vody nechte čtvrt hodiny louhovat 10 dkg čerstvé nebo sušené dobromysle a potom si to přilijte do koupele. Pro lepší spánek si ještě můžete přidat pod polštář několik snítek dobromysle.
Silice a éterické oleje obsažené v bazalce mají blahodárný vliv na nervozitu, úzkosti, migrénu a psychické rozpoložení. Už samotná vůně ve formě olejíčku v aromalampě je skvělá pro navození klidu a příjemné atmosféry. Mexičani nosí sáček se sušenou bazalkou na krku, protože věří, že jim přináší spokojenost a štěstí. Šálek bazalkového čaje s medem před spaním vás může skvěle uklidnit a naladit na spánek. Avšak dejte pozor na dávkování, pokud to přeženete s množstvím, mohlo by se naopak dostavit podráždění. Ideálně použijte jednu kávovou lžičku sušené bazalky (v případě čerstvé to mohou být dvě kávové lžičky), zalijte čtvrt litrem horké vody a nechte pět minut louhovat. Uvolnění od těžkého dne vám může přinést i koupel s bazalkovým octem. Ten si vyrobíte tak, že dvě hrsti čerstvých bazalkových listů louhujete dva týdny v jablečném nebo vinném octě.
Velký průvodce přírodními matracemi
Co dokáže eukalyptus v matraci
Nejžádanější kategorie matrací
Proč nakoupit u nás?
České matrace MPO také můžete koupit v
85 kamenných prodejnách po celé ČR